Partnerzy poradnika

Partnerzy
poradnika:

Czym jest BLIK?

BLIK to uwielbiany przez Polaków system płatności mobilnych rozwijany przez Polski Standard Płatności. Mogą z niego korzystać korzystać posiadacze smartfonów z systemami iOS, Android i HarmonyOS. Usługę obsługują najważniejsze banki w Polsce, dzięki czemu ich klienci mogą wykonywać i odbierać natychmiastowe przelewy na numer telefonu. Oprócz tego z użyciem kodów BLIK generowanych w aplikacji banku można płacić w sklepach online oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. W sklepach stacjonarnych i punktach usługowych można płacić BLIKIEMzarówno z użyciem kodu BLIK, jak i zbliżeniowo.

zobacz produkt

Jak płacić BLIKIEM w sklepie stacjonarnym?

BLIK pozwala na generowanie sześciocyfrowych kodów, którymi można płacić zarównow sklepach internetowych, jak i punktach sprzedaży stacjonarnej - wystarczy wpisać sześciofrowy kod BLIKna terminalu i transakcję potwierdzić w aplikacji banku. Oprócz tego klienci mogą skorzystać z płatności zbliżeniowych BLIK bazujących na wykorzystaniu technologii NFC, dzięki czemu płatności w stacjonarnych punktach sprzedaży są jeszcze wygodniejsze i szybsze.

zobacz produkt

Jak płacić BLIKIEM w internecie?

Płacenie z użyciem BLIKA w internecie jest niezwykle proste. Przy pierwszej płatności u danego sprzedawcy wystarczy na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej wybrać BLIKA jako metodę płatności, a potem przepisać lub skopiować sześciocyfrowy kod BLIK wygenerowany w aplikacji banku. Następnie waplikacji banku należy potwierdzić transakcję i już - zakup zostaje opłacony. Do tego można zapisać witrynę lub aplikację sklepu jako zaufanego, a potem opłacać u niego kolejne zakupy już bez wpisywania kodu BLIK, a jedynie potwierdzając transakcję PINem w bankowej aplikacji mobilnej.

zobacz produkt

Jak zrobić przelew natychmiastowy z banku do banku?

Klasyczne przelewy księgowane są zwykle po kilku godzinach albo wręcz dniach od ich zlecenia, ale na szczęście konsumenci mogą szybciej przesyłać sobie środki prosto z konta na konto. W tym celu wystarczy użyć aplikacji mobilnej swojego banku i usługi Przelew na telefon BLIK. W swojej aplikacji bankowej należy odszukać funkcję o nazwie Przelew na telefon BLIK i wpisać numer odbiorcy (lub skorzystać z książki telefonicznej w telefonie, na której przy kontaktach osób korzystających z usługi wyświetli sie mała ikonka BLIKA) , Po wybraniu odbiorcy należy wpisać określoną kwotę i tytuł przelewu, następnie potwierdzić transakcję PINem w aplikacji i gotowe! Przelew dotrze do odbiorcu w ciągu kilkunastu sekund, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia.

zobacz produkt

Jak nie dać się oszukać w sieci?

Odebrałeś na komunikatorze internetowym prośbę o szybką pożyczkę od kogoś, kogo znasz? Uważaj, bo to może być pułapka! Oszuści potrafią przejąć konta prawdziwych ludzi w mediach społecznościowych, aby potem podszywać się pod nich i nakłaniać bliskich do przesłania im kodu BLIK. Potem ten sześciocyfrow kod BLIK może służyć do np. wypłaty gotówki z bankomatu. Za każdym razem, jak pojawi się taka prośba, warto skontaktować się z osobą proszącą o pieniądze innym kanałem, np. telefonicznie. Znajomy może nie wiedzieć, iż stracił swoje konto!

zobacz produkt

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatów

Do wypłacania pieniędzy z bankomatu wykorzystuje się zwykle kartę płatniczą, a transakcję potwierdza się kodem PIN - zawsze tym samym. Jest jeszcze inna możliwość,czyli wypłacanie gotówki z użyciem sześciocyfrowego kodu BLIK. Nie trzeba nosić ze sobą plastikowej karty - wystarczy jedynietelefon z mobilną aplikacją bankową! Wystarczy wybrać na ekranie bankomatu opcję wypłaty gotówki BLIKIEM, następnie przepisac wygenerowany w aplikacji kod BLIK, potwierdzić PINem w aplikacji bankowej i gotowe - gotówka jest już na wyciągnięcie ręki! Taki sposób pobierania gotówki zmniejsza ryzyko oszustwa (np. kopiowanie karty) - kod BLIK jest generowany jednorazowo, a możliwość jego wykorzystania trwa tylko 2 minuty.

wróć na stronę główną